Anglies vandens filtrai

Anglies vandens filtrai. Kokybė – vienas svarbiausių šiuolaikinio gyvenimo rodiklių naudojant vandenį. Geriamasis vanduo turi būti švarus, be nemalonaus kvapo, skonio, ir svarbiausia – neturėti sveikatai kenksmingų medžiagų. Vienas populiariausių ir efektyviausių būdų vandeniui valyti – anglies filtrai. Jie plačiai naudojami tiek buityje, tiek pramonėje, ir yra ypač vertinami dėl savo gebėjimo pašalinti chlorą, organinius junginius, pesticidus ir kvapus. Šiame pristatyme apžvelgsime, kaip veikia anglies filtrai, kokių rūšių jų yra, kokios jų privalomos ir ribos, bei ką rodo naujausi tyrimai šioje srityje.

Anglies vandens filtrai

Anglies vandens filtrai

Kas yra anglies filtras?

Anglies filtras – tai filtravimo įrenginys, kurio veikimo pagrindas yra aktyvintos anglies naudojimas. Aktyvinta anglis (angl. activated carbon) – tai apdorota anglis, turinti labai didelį paviršiaus plotą, kurio dėka ji gali adsorbuoti (ne absorb, o būtent adsorbuoti – t. y. surinkti medžiagas ant paviršiaus) įvairias chemines medžiagas.

Aktyvinta anglis gaminama kaitinant organines medžiagas (pvz., medieną, kokoso kevalus ar akmens anglį) be deguonies, o paskui oksiduojant, kad būtų sukurta porėta struktūra. Būtent šie porai suteikia angliai didelį paviršiaus plotą – iki 1500 m² viename grame!

Veikimo principas – Anglies vandens filtrai

Anglies filtrų veikimas pagrįstas adsorbcijos procesu. Skirtingai nuo įprastų mechaninių filtrų, kurie sulaiko daleles fizine prasme, anglies filtrai veikia cheminiu principu – jie pritraukia ir „priklijuoja“ organinius junginius, chlorą, pesticidus, herbicidus ir kitas medžiagas prie savo paviršiaus.

Be to, anglies filtrai gali veikti kaip katalizatoriai, pvz., skaidydami chloraminą – stabilų chlorinį junginį, kurį mechaniniai filtrai dažnai nesugeba pašalinti. Kai kurios anglies formos taip pat sumažina sunkųjų metalų (pvz., švino, gyvsidabrio) kiekį vandenyje.

Anglies filtrų rūšys

Yra keli pagrindiniai anglies filtrų tipai, kurie skiriasi tiek medžiaga, tiek taikymo būdu:

1. Granuliuotos aktyvintos anglies filtrai (GAC)

Šie filtrai naudoja birią aktyvintą anglį. Jie yra pigesni, tačiau kartais mažiau efektyvūs, nes vanduo gali susidaryti kanalus ir apeiti aktyvios anglies sluoksnį.

2. Blokinės aktyvintos anglies filtrai (Carbon Block)

Blokinės anglies filtrai suspaudžiami į tankius blokus, todėl vanduo praeina pro visą anglies sluoksnį. Tai leidžia efektyviau pašalinti ne tik chemines medžiagas, bet ir daleles bei mikroorganizmus.

3. Impregnuoti filtrai

Kai kurie anglies filtrai papildomai impregnuojami sidabru arba kitais antimikrobiniais junginiais. Tai padeda išvengti bakterijų dauginimosi filtro viduje.

4. Kokoso kevalų aktyvinta anglis

Tai viena švariausių ir efektyviausių aktyvintos anglies rūšių, pasižyminti didesniu mikroporų kiekiu. Ypač tinkama geriamojo vandens filtravimui.

Ką pašalina anglies filtrai?

Anglies filtrai yra veiksmingi prieš daugelį kenksmingų ar nemalonių vandenyje esančių junginių:

  • Chlorą ir chloraminą – pašalina kvapą ir skonį, kurie dažnai būna iš čiaupo vandens.
  • Lakieji organiniai junginiai (LOJ) – pvz., benzenas, toluenas, trichloretilenas.
  • Pesticidai ir herbicidai – ypač kaimiškuose ar pramoniniuose regionuose.
  • Fenoliai – dažnai atsiranda dėl pramonės poveikio.
  • Kvapas ir spalva – dažnai šalinami kartu su organiniais junginiais.

Tačiau svarbu suprasti, kad anglies filtrai nepašalina visko. Jie nėra efektyvūs prieš:

  • Virusus ir bakterijas (nebent papildomai apdoroti).
  • Sunkiuosius metalus (nebent papildyti specialiais sorbentais).
  • Druskas ir mineralus (nesulaiko ištirpusių jonų kaip osmosiniai filtrai).

Filtrų keitimas ir eksploatacija – Anglies vandens filtrai

Anglies filtrai turi ribotą „gyvavimo laiką“. Kadangi adsorbcijos paviršius su laiku prisipildo, būtina reguliariai keisti filtrus. Tipiškai:

  • GAC filtrus reikia keisti kas 3–6 mėnesius.
  • Blokinės anglies filtrai gali veikti ilgiau – iki metų, priklausomai nuo naudojimo intensyvumo.
  • Užteršto filtro naudojimas gali būti net pavojingas – jis gali pradėti atiduoti sukauptas medžiagas atgal į vandenį.

Moksliniai tyrimai ir pažanga

Šiuolaikiniai tyrimai siekia pagerinti anglies filtrų efektyvumą. Viena svarbiausių krypčių – nanotechnologijos. Tyrėjai kuria anglies nanovamzdelius ir grafeno pagrindu sukurtas struktūras, kurios gali adsorbuoti dar daugiau teršalų. Taip pat tiriama anglies derinimas su kitais sorbentais (pvz., zeolitais ar biocharu), siekiant pašalinti sunkesnius metalus ar mikroteršalus.

Pavyzdžiui, naujas tyrimas iš 2023 m. parodė, kad kombinuotas filtravimas su aktyvinta anglimi ir UV šviesa gali pašalinti iki 99% tam tikrų pesticidų. Kita studija nagrinėjo anglies filtrų efektyvumą mikroplastiko šalinimui – rezultatai parodė, kad didelės poros blokiniai filtrai gali sulaikyti iki 80% mikroplastiko dalelių.

Anglies filtrai ir tvarumas

Vienas iš anglies filtrų privalumų – ekologinė nauda, ypač lyginant su vandens butelių naudojimu. Dauguma aktyvintos anglies šaltinių (pvz., kokoso kevalai) yra biologiškai atsinaujinantys. Taip pat vis dažniau pasitaiko perdirbamų arba atnaujinamų filtrų, kuriuos galima regeneruoti arba išmesti minimaliai teršiant aplinką.

Tačiau, svarbu pažymėti, kad kai kurios anglies gamybos technologijos yra taršios, todėl svarbu rinktis patikimus gamintojus, kurie laikosi ekologinių standartų.

Išvados – Anglies vandens filtrai

Anglies filtrai – tai neatsiejama šiuolaikinės vandens filtravimo sistemos dalis. Jie efektyvūs, palyginti nebrangūs ir lengvai integruojami tiek buityje, tiek pramonėje. Nors jie nėra universalus sprendimas visiems vandens kokybės iššūkiams, jų gebėjimas adsorbuoti cheminius teršalus, kvapus ir skonio defektus daro juos ypač naudingais.

Nuolat tobulėjant technologijoms ir augant visuomenės sąmoningumui, anglies filtrai neabejotinai išliks aktualūs – kaip tvarus, efektyvus ir prieinamas sprendimas švariam vandeniui užtikrinti.

Patikima informacija Jums – Vandensfiltrai24.lt